5 טיפים לזיהוי אמינותו של בית מרקחת באינטרנט.

5 טיפים לזיהוי אמינותו של בית מרקחת באינטרנט.

5 טיפים יעילים שימנעו מכם ליפול בפח באתרים מפוקפקים ובבתי מרקחת מזויפים.

לאחרונה פורסם כי במבצע עולמי הוחרמו תרופות בלתי חוקיות בהיקף של 41 מיליון דולר. 
במסגרת המבצע, פשטו הרגולטורים האמריקאים על אלפי אתרי אינטרנט ברחבי העולם אשר אפשרו רכישה של תרופות מזויפות ואכן סגרו כ-1677 מהן בשל כך.

דה מרקר, 30.6.13

רכישת תרופות דרך האינטרנט הפכה להיות תופעה נפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות וזאת הודות לקלות, לנוחות, ליעילות וכן לדיסקרטיות המלוות פרוצדורה זו. 
אולם, ככל שתופעת רכישת התרופות באינטרנט גוברת, כך גם גוברת הופעתן של תרופות מזויפות וכן הופעתם של אתרי אינטרנט מפוקפקים ובתי מרקחת מקוונים מזויפים.
את הסכנות שברכישת תרופות מזויפות, כולנו מכירים ועל השלכותיהן ההרסניות כולנו כבר שמענו בעבר...
אולם כיצד ניתן להימנע מ"נפילה בפח" וכיצד ניתן לזהות בית מרקחת מקוון ישראלי ומהימן?

אלה הם 5 הטיפים שלנו:


1.   בית מרקחת מוכר.

מי שפגש רוקח טוב – לא יעזוב אותו לעולם. במידה ויש לכם היכרות טובה עם הרוקח בבית המרקחת השכונתי או בבית המרקחת הסמוך לאזור מגוריכם, שאלו אותו על האפשרות לרכישת התרופות בבית המרקחת שלו – דרך האינטרנט. אתם תתפלאו לגלות כמה בתי מרקחת מנהלים כיום במקביל לבית המרקחת הפיסי, אתר אינטרנט המאפשר רכישה מקוונת של התרופות. הפניה לבית מרקחת מקוון על ידי רוקח אשר מוכר לכם באופן אישי, יכולה למזער באופן משמעותי את ה- ´נפילה בפח´ באתרים מפוקפקים.


2.   בית מרקחת מזוהה.

לפי נוהל "מכירה מקוונת של תכשירים מבית מרקחת" (נוהל 42) של משרד הבריאות, בתי מרקחת מקוונים מחויבים ציין באופן ברור ובולט כבר בדף השער של האתר ממנו מתבצעת הרכישה, את כל פרטי בית המרקחת. הפרטים צריכים לכלול בין השאר את כתובתו של בית המרקחת, דרכי ההתקשרות, שם הרוקח האחראי ומספר רישיונו וכן שעות הפעילות של בית המרקחת.

הימצאות פרטים אלו בדף השער, מהווה אסמכתא נוספת לכך שמדובר בבית מרקחת אמיתי, שומר חוק ובר קיימא. אולם, אנו ממליצים לוודא את מהימנותם של פרטים אלו למשל על ידי הרמת טלפון אל בית המרקחת. בדרך זו, תוכלו להיות בטוחים שיש עם מי לדבר בבית המרקחת או שאולי מדובר בגורם בלתי מקצועי.


3.   הפרד ומשול.

לפי נוהל משרד הבריאות, חל איסור על בית מרקחת מקוון להציג תרופות מרשם וכן תרופות ללא מרשם באותו הדף (3.2.1 נוהל 42).

לכן, במידה והבחנתם בכך שבמקביל לתרופת המרשם אותה אתם עומדים לרכוש, מופיעות תרופות ללא מרשם – הרי לכם תמרור אזהרה ברור, שכן בית המרקחת חורג מן הנוהל.


4.   דירוג בגוגל.

אחד הדוקטורים האהובים עלינו (ולשמחתנו, גם אנחנו אהובים עליו...) הוא כמובן – ד"ר גוגל. ולכן, בכדי לבחון את מהימנותו של בית מרקחת מסוים, נסו לחפש מידע אודותיו במנוע החיפוש של גוגל. מלבד לתוצאות החיפוש עצמן, שימו לב לסדר הופעתן. האם קל למצוא מידע אודות בית המרקחת? האם הוא מופיע בין הראשונים בתוצאות החיפוש?

אתרים מהימנים בדרך כלל מתוחזקים היטב ומקבלים דירוג גבוה במנוע החיפוש של גוגל.

כמובן שאין די בכך, שהרי גם בית מרקחת מזויף יכול לתפעל ולתחזק אתר אינטרנט לתפארת, אולם סביר להניח שבתי מרקחת מזויפים ישתדלו להימנע מחשיפת יתר.


5.   המלצה מחבר.

הדרך הטובה ביותר לבחון את מהימנותו של בית מרקחת מקוון, היא על ידי המלצה מחבר קרוב. מכירים בן משפחה או חבר אחר אשר הזמין תרופות דרך האינטרנט והיתה לו חוויה טובה? – שאלו אותו דרך באיזה אתר השתמש ובמה היתה כרוכה הפרוצדורה?

חשוב לציין, כי רבים מאיתנו אינם יודעים לזהות תרופות מזויפות כאשר הם פוגשים בכאלה, ולכן אף על פי שהיתה לחבר קרוב שלנו חוויה חיובית בהזמנת התרופות – אין זה אומר כי התרופות עצמן אינן מזויפות ולכן גם כאן – יש לשים לב ולנקוט במשנה זהירות.

כמו שבוודאי שמתם לב, דרך נוספת להזמין תרופות מרשם באינטרנט, בלב שקט, במחירי קופת החולים וללא בית מרקחת מקוון – היא ממש כאן, דרכנו.


חושבים שהטיפים הללו יעילים?

יש לכם טיפים נוספים לזיהוי אמינותו של בית מרקחת?
 
חזרה לנושא - מירשמים שרשמנו