האם התרופומטים יחליפו את בתי המרקחת?

האם התרופומטים יחליפו את בתי המרקחת?

העולם משתנה ובקצב מהיר מאי פעם, כיצד זה משפיע על בתי המרקחת וכיצד ייראו בתי המרקחת בעתיד?

כתבה שנייה בסדרה. 

בכתבה הקודמת, "כיצד ייראו בתי המרקחת בעתיד", דנו בעיקר בשירותים הנלווים לתהליך מימוש המרשמים וקבלת התרופות מבתי המרקחת וכן רמזנו בקצרה על תופעת ה"תרופומטים" אשר פקדה את העולם בשנים האחרונות.
בכתבה זו, נרחיב על כך קצת יותר ונעמוד על היתרונות אל מול החסרונות בהמצאה שגררה הדים בקהילת הפארמה בכל העולם...

אז מה זה בעצם "תרופומט"?
התרופומט (תרופות-אוטומט) הינה מכונה לניפוק עצמי של תרופות מרשם.
המכונה מהווה מעין בית מרקחת דיגיטלי, המאפשרת למטופל לרכוש את התרופות אשר מופיעות לו במרשם באופן עצמאי לחלוטין. במספר מדינות באירופה וכן בארה"ב נכנסה המכונה לשימוש בשנים האחרונות והדעות לגביה חיוניותה חלוקות. בישראל, נעשו מספר ניסיונות לשלב את התרופומטים בקופות החולים, אולם נכון לכרגע אף אחת מהן אינה מציעה שירות זה.
כיצד זה פועל? אם כן, התרופומטים השונים פועלים מעט שונה זה מזה אולם רובם ממוקמים בדרך כלל במרכזי בריאות, מרפאות ובסמוך לבתי המרקחת. המטופל אשר מגיע עם המרשם מן הרופא אל המכונה, מכניס אותו פנימה ומאפשר סריקה של המערכת הממוחשבת. המערכת, מזהה את המטופל ומבקשת ממנו להקיש קוד אישי לאימות. לאחר שאומתו פרטיו, המכונה מציגה בפניו את סיכום התרופות אשר הוא עומד לרכוש בליווי של הסברים עבור כל תרופה, תמונות וכמובן ציון המחיר. במידה והמטופל מאשר את הרכישה, המכונה משלשלת את תרופותיו אל התא הייעודי והמטופל בא על מבוקשו. במידה והמטופל חש צורך בקבלת ייעוץ תרופתי מרוקח, כל שעליו לעשות הוא להרים את שפורפרת הטלפון ולשוחח עם הרוקח אשר מוצג אל מולו על המסך בשידור וידיאו חי.

היתרונות

  • זמינות גבוהה  -  אין עוד צורך לחפש בית מרקחת קרוב, לבדוק את שעות הפעילות של בתי המרקחת בקופה בה אתם חברים או לקוות שיש בית מרקחת תורן שפתוח בשבתות ובחגים... הזמינות של התרופומטים, בדומה לכספומטים הינה 24/7 ומשום כך מאפשרת גמישות גבוהה יותר בקרב המטופלים.
  • דיסקרטיות  -   השימוש האישי בתרופומט חוסך בדיבור ובהתקהלות ובכך מאפשר דיסקרטיות גבוהה יותר עבור המטופל. היכולת לאפשר דיסקרטיות גבוהה יותר עבור מטופלים, בכוחה לעודד הימנעות מחוסר שיתוף פעולה של המטופל עם הטיפול התרופתי ממניעים של בושה ומבוכה.
  • דיוק  -  הרגולציה הגבוהה אשר מוטלת על יצרני ומפעילי התרופומטים, הובילה לרמות דיוק גבוהות במיוחד של מכונות הניפוק ומשום כך, אף על פי שאין בידנו נתונים סטטיסטים המעידים על כך, ניתן לומר כי בכוחם של התרופומטים למנוע טעויות אנוש הכרוכות בניפוק תרופות מרשם על ידי הרוקח בבית המרקחת.   

החסרונות

  • חוסר יחס אישי  - בין המטופל לבין הרוקח. בכוחן של יחסים אלו לאפשר לרוקח להמליץ ולהציע למטופל דרכים נוספות לטיפול וכן להזהירו משימוש לא נכון בתכשירים השונים. היחס האישי, מאפשר לרוקח לזהות את המטופל ואת אורח חייו ובשל כך להתאים עבורו את המידע הרצוי בהקשר לטיפול התרופתי אותו הוא לוקח.
  • פגיעה בייעוץ התרופתי - המפגש הבלתי אמצעי בין המטופל לרוקח, מאפשר לרוקח לאבחן בצורה טובה יותר את הצרכים ומשום כך מאפשר לו לתת ייעוץ תרופתי יעיל יותר. כמו כן, המפגש הבלתי אמצעי מאפשר לרוקח במקרים מסוימים להדגים עבור המטופל את השימוש בתכשיר, דבר שאינו מתאפשר באמצעות שיחות הוידיאו של התרופומטים.
  • שוק שחור - בדומה לכל חידוש בעולם שרותי הפארמה, מיד עולה החשש לשימוש בלתי ראוי בידי גורמים עבריינים. גם כאן, כניסתן של מכונות אוטומטיות לזיהוי מרשמים וניפוק עצמי של תרופות - עשוי להוות פתח עבור גורמים עבריינים לניצול הונאתי של המכונות עבור סחר מוגבר של תרופות בשוק השחור.

האם התרופומטים עתידיים להחליף את בתי המרקחת?
האם בעתיד נפגוש את הרוקח רק מבעד לצג הדיגיטלי?
והאם כדאי שיהיו תרופומטים גם בישראל?

נשמח לשמוע מה דעתכם בדף הפייסבוק שלנו.חזרה לנושא - מירשמים שרשמנו